Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Corona’da 10 Eylül ve 20 Eylül’e Dikkat

ReklamReklam

Reklam

Corona’da 10 Eylül ve 20 Eylül’e Dikkat
ReklamReklam
  • 20.08.2020 / 17:23
  • 1278 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

CORONA GERÇEKLERİ 
VARAN 2

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Küresel Korona Virüs Salgını gün geçtikçe can almaya devam ederken, sağlık uzmanları ise Aksaray’da 10 Eylül ve 20 Eylül tarihlerine dikkat çekti.

Gerçek Haber Gazetesi ve AKSARAYSONDAKİKA İnternet haber Sitesi İmtiyaz Sahibi Gazeteci Armağan Şen'in ele aldığı CORONA  Dosyasında ilginç bilgilere ulaşıldı. 
Yurttaşların daha dikkatli olmaları konusunda dikkat çeken sağlık uzmanları takvimlerden tarih bile verdiler.  

Gazeteci Şen'in yaptığı araştırmalarda ise Sağlık uzmanları tarafından “Kara Eylül” olarak adlandırdıkları 10 Eylül ile 20 Eylül arasına özellikle dikkat çekerek Corona Virüs’de ikinci dalga tarihi olarak belirlenirken, Dünyadaki sağlıkçılar da Eylül ayında Corona Virüsün dünya genelinde tavan yapmasını beklediklerini yaptıkları uyarı açıklamaları ile teyit ediyorlar. 


Aksaray’daki sağlıkçılar ise önümüzdeki durumun içler acısı olabileceğini 10 Eylül ile 20 Eylül tarihlerinde Corona Virüs’ün tavan yapacağına işaret ederek; ASÜ Eğitim ve Araştırma hastanesinde 70 Yoğun Bakım ünitesi yer alırken, Aksaray’da bulunan özel hastanelerde de toplam 8 yoğun bakım ünitesinin bulunduğu Aksaray’da toplam 78 yoğun bakım ünitesinin bulunduğu ifade edilerek, şuan için ASÜ Eğitim ve Araştırma hastanesinde Yoğun Bakım Ünitesinin Corona Vakalarından dolayı doluluk oranının %35 olduğu iddia edilmekte.
10 Eylül ile 20 Eylül arasında oluşabilecek Corona Virüs Salgın artışında ise yoğun bakım ünitelerinin yetersiz kalabileceği düşünülüyor. Eğer ki gerekli ciddi tedbir kararları alınmaz ise 10 Eylül ile 20 Eylül sonrası tüm dünya da ve ülkemizde olduğu gibi Aksaray’ı da zor günlerin bekleneceği iddia ediliyor.


Sağlıkçılar Uyardı “Kendi Karantinamızı Uygulayalım”
Aksaray’da bulunan sağlık uzmanları Bilim Kurulu üyelerinin ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sözlerini hatırlatarak; “İmkanı olan 15 günlük karantina uygulamalı. Hatta imkanlar ölçüsünde bu 15 günlük süre 30 güne çıkarılır ise daha sağlıklı olur. 15 günlük karantinanın amacının ise vücudun antikor üretmesine olanak sağlamak. Corona Virüsünün vücutta gezinme süresi 3 aylık bir süre. Vücudun dışarıdan gelen ve hiç bilmediği Covid-19 bir başka deyimle Corona olarak adlandırılan virüse karşı antikor üretmesi de bu süre zarfında daha kolay olabilir” ifadelerine yer verildi.


Virüs Bir Anda Nasıl Yayıldı
Sağlık uzmanları Aksaray gibi küçük şehirlerde artmasının sebebini ise şu şekilde sıralıyorlar; “Eğlence Merkezlerinin açılması, düğün sezonun açılarak tedbirsiz davranılması, cenaze taziyelerinde tedbirsiz davranışlar, gurbetçilerin gelmesi ve de yaz tatili için tatil merkezlerine gidip geri dönenlerin fütursuz davranışları virüsün küçük şehirlere yayılmasına neden oldu.”

“Çok Acil Olarak 15 Günlük Karantina Kararı Alınmalı”
Sağlık uzmanları devlet tarafından ciddi anlamda önlem kararlarının alınarak uygulamaya geçilmesi gerektiği vurgusunu yaparak; “Çok acil olarak 15 günlük tüm yurtta karantina kararı verilmeli. Bu karar verilir ise ‘Kara Eylül’ olarak adlandırdığımız 10 Eylül ile 20 Eylül tarihlerinde olası beklenen patlamayı ülke genelinde daha kolay atlatabiliriz. Burada siyasi iktidara büyük görev düşmekte” ifadesine yer verdiler.


“Antikor Bankaları Çok Acil Oluşturulmalı”
Sağlık uzmanları Covid-19 ile mücadelede ‘Antikor Bankalarının’ önemli olduğu vurgusu yaparak bazı illerde oluşturulan ‘Antikor Bankalarının’ hızlıca tüm ülke genelinde uygulanarak tedavilerde kullanılması gerekmektedir. Sağlık uzmanları Antikor Bankaları ile tedavinin daha hızlı sonuç oluşabileceği kanısında olduklarının altını çizdi. Özel Haber: Armağan ŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon