Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Özrü Kabahatlerinden Büyük

ReklamReklam

Reklam

Özrü Kabahatlerinden Büyük
ReklamReklam
  • 09.08.2019 / 05:58
  • 1131 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur


Aksaray il özel idaresi Genel Sekreterliği hakkında yapmışolduğumuz haber sonucunda İl Özel İdare Genel Sekreterliği yazılı basınaçıklamasında bulundu. Sorumlu gazetecilik görevini üstlenen Ajans AHA veGerçek Haber Gazetesi olarak İl Özel İdare Genel Sekreterliğinin göndermişolduğu yazılı açıklamayı yayınlarken, İl Özel İdare Genel Sekreterliğininaçıklaması için de 4 tane soru soruyoruz.

Önceki gün yaptığımız ‘’Devletin Heba Edilen MilyonLiraları’’ başlıklı haberin ardından Aksaray İl Özel İdare Genel Sekreterliği tekzipniteliğinde açıklamada bulunurken, İl Özel İdare Genel Sekreterliği yapılan açıklama“Özrü kabahatlerinden büyük” dedirtti.

İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafından yapılan yazılıbasın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “CEVAP VE DÜZELTME- 07-08-2019 tarihinde İnternet Gazetesi AjansAHA’da ve 08.08.2019 tarihli Günlük Yayın Organı Gerçek Haber Gazetesi’ndeManşet olarak yayınlanan; ‘’Devletin Heba Edilen Milyon Liraları’’ başlıklıhaber Aksaray İL Özel idaresi Genel Sekreterliği kurumu ile ilgili gerçekdışı,haksız,hukuka ve gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bilgiler ve yorumlariçermektedir.

Haberde; Aksaray İl Özel İdaresine ait olan ve yıllardıratıl vaziyette kalan devasa alanda devletin nasıl zarara uğratıldığı iddiasıgerçekleri yansıtmadığı halde kesin bir dil ile kamuoyuna sunulmuştur. Ancakhaberde bahsi geçen yer ile ilgili gerçek bilgiler kamuoyunun doğrubilgilendirilmesi amacı ile paylaşılma gereği duyulmuştur:

Gazetede bahsedilen alan; Aksaray Merkez Baymış Köyü civarı9 pafta 1721 ada olarak 30 Hektar değil 21.200 m2 dir.Bu alan 12 Şubat 1993tarihinde 3121-62547 sayı numarası ile Maliye ve Gümrük Bakanlığı Milli EmlakGenel Müdürlüğü tarafından Aksaray Valiliğine resmi yazı ile o zamanki adı KöyHizmetleri Genel müdürlüğüne bağlı Aksaray Köy Hizmetleri İl Müdürlüğüneşantiye binaları ve sosyal tesisler yeri olarak üst kullanım hakkı ileverilmiş, zamanın Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü de bu alanı şantiye alanı,büzdeposu ve sosyal tesis olarak kullanmıştır.12 kasım 2005 yılında AksarayValiliği Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğünün 68010112514/4901 sayı numaralıresmi yazısı ile 5286 sayılı Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğünün kaldırılmasıneticesinde Aksaray İl Özel İdaresine yine üst kullanım hakkı devredilmiştir. Aksarayİl Özel İdaresi (o tarihteki adı Aksaray Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü) bütün işve işleyişleri devir aldığı gibi söz konusu alanında üst kullanım hakkını almışve sosyal tesis, büz şantiyesi ve şantiye binalarını aktif olarak kullanmıştır.23-09-2013 tarihinde 756-01-6064 sayı numaralı resmi yazı ile Aksaray İl Özelİdaresi İmar Ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü,mülk sahibi olan AksarayDefterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğüne taşınmazın üst kullanım hakkını teslimetmiştir.

Özetle; Aksaray İl Özel İdaresi bahsi geçen 1721 noluparseli mülk sahibi Aksaray Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğüne 23-09-2013tarihinde teslim etmiştir.Basit bir araştırma ile bahsi geçen yeri ile ilgilidurumun gerçekliği öğrenilebilecekken,bu konunun kamuoyuna gerçek olmayan birbilgiyle gerçekmiş gibi kesin bir dille Aksaray İl Özel İdaresi’ni zan altındabırakacak şekilde duyurulması tamamen kasıtlı ve art niyetli bir davranış oluptekzibe konu olan gerçek dışı bu haberi gazetecilik gereği kaleme alınmış birhaber olarak değerlendirmek de mümkün değildir.

Bütün Yasal Haklarımız saklı kalmak üzere, haberde yer alanbilgiler gerçek dışı olup bu yanlışın düzeltilmesi gereği doğmuştur.

Gerçekdışı bir haber ve habercilik anlayışı ile yanlışbilgilendirilen Kamuoyunun gerçekleri bilmesi, zan altında bırakılan ya dabırakılmak istenilen kurumumuza haksızlık yapıldığı için bu yazının hem AjansAHA İnternet Sayfanızda, hem de günlük yayınlanan Gerçek Haber Gazetesi’ndeaynı yer ve aynı sütunlarla Cevap ve Düzeltme olarak yayınlanmasını, aksitakdirde yasal haklarımızı kullanacağımızı bildiririz. Kamuoyuna duyurulur.”

Soruyoruz!!!

Kamuoyunu aydınlatma adına sorumlu gazetecilik göreviniüstlenen AJANS AHA ve Gerçek Haber Gazetesi olarak Aksaray İl Özel İdaresiGenel Sekreterliğine cevaplanmak üzere soruyoruz...

Aksaray İl Özel İdare Genel Sekreterliği tarafındanhaberimize yapılan yazılı açıklamada da ifade ediliyor ki; “Aksaray İl Özel İdaresi(o tarihteki adı Aksaray Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü) bütün iş ve işleyişleridevir aldığı gibi söz konusu alanında üst kullanım hakkını almış ve sosyaltesis, büz şantiyesi ve şantiye binalarını aktif olarak kullanmıştır”

1 – İl Özel İdare Genel Sekreterliği (dönemin KöyHizmetleri) tarafından yıllardır kullanılan bu şantiye neden İl Özel İdareGenel Sekreterliği tarafından neden devredildi?

2- Amaç hizmet vermek ise ve hizmet veren bir şantiye’ninüst kullanımı neden başka bir kuruma devredildi?

3- Bu şantiye İl Özel İdarede iken devletin kârı ve ya zararıoldu mu? Şayet devlet kâr ettiyse ne kadar kâr etti?

4- Şayet; söz konusu şantiye alanından devlet kâr etti ise nedendevredildi? Haber: Armağan ŞEN- AjansAHA


Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon