Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

Yılmaz İlhan’dan İnsanlar Ölmesin Diye Örnek Davranış

ReklamReklam

Reklam

Yılmaz İlhan’dan İnsanlar Ölmesin Diye Örnek Davranış
ReklamReklam
  • 28.04.2021 / 14:08
  • 654 KEZ OKUNDU
  • Sesli Dinle Dur

Devletinyapması gereken, en azından bilgilendirmesi gereken konularda yetersiz ya daumursamaz kalması vatandaşları kendi başlarının çaresine bakmaya ya da başkainsanlara yardımcı olmak ve bilgilendirmek konusunda bireysel davranmayaitiyor.

Covid 19Hastalığında en tehlikeli evre olan virüsün ciğerlere inmesi evresininbelirlenmesi ve ona göre önlem ve tedavi uygulanması konusunda çok önemli birişlev gören Saturasyon (Kandaki Oksijen Değeri) Ölçüm Cihazı konusundavatandaşların yeterli derecede bilgilendirmemesi yaşamlarını da tehlikeyesokuyor. Hastanelerde ya da sağlık ocaklarında parmağa takılan bir alet olanSaturasyon Ölçüm Cihazı kandaki Oksijen Değerini belirleyerek hastalığın ve hangievrede olduğunun belirlenmesi açısından büyük önem taşıyor. Hastalık kuşkusutaşıyanların kolaylıkla bir eczaneden temin edebileceği bu cihaz Covid Testiöncesinde insanların durumlarını bilmeleri açısından önemli.

ÖzellikleKronik Hastalığı bulunanlarda virüs ciğerlere kolaylıkla inebildiği için,evlerinde karantinada olanlar için de Saturasyon Cihazı büyük önem taşıyor.Geçtiğimiz günlerde ailesinin birkaç üyesi birden pozitif çıkan ve bu dönemdebabasını da yitiren Belediye Eski Başkan Yardımcılarından Yılmaz İlhan, bucihazın hayati önem taşıdığını bu dönemde anlayınca temin ettiği 48 SaturasyonCihazını 48 Merkez Mahalle Muhtarına hediye ederek mahallelerinde bulunanhastaların takibi konusunda yardımcı olmaya çalıştı.

AksarayBelediyesi Eski Başkan Yardımcılarından Yılmaz İlhan, ailesinin bazı üyelerininCoronaya yakalanması sonrasında karantina döneminde Kandaki Oksijen Değerinibelirlemeye yarayan Saturasyon Ölçüm Cihazı’nın ne kadar hayati bir öneme sahipolduğunu anlayınca; temin etmiş olduğu 48 Saturasyon Ölçüm Cihazını 48 MerkezMahalle Muhtarına hediye ederek mahallelerindeki karantinalı hastalarıntakiplerine katkıda bulundu. Duyarlılığı ve davranışı ile bir ilkigerçekleştiren Yılmaz İlhan yaşadıklarını ve davranışının nedenini şöyleaçıkladı: “Babam için bugün 48 merkez mahalle muhtarımıza saturasyon cihazıverdik. Bu covid 19 da en önemli safhanın saturasyon değeri olduğunu babamınrahatsızlanmasıyla öğrendik. Testlerimizin pozitif çıkması sonucu evlerimizdekarantinamız başlamış ve filyasyon ekibinin getirdiği ilaçlarla tedaviyebaşladık. Kronik rahatsızlığı olan hastalarda en önemli olayın virüsünciğerleri inmesi olduğunu hepimiz haber kaynaklarından duymuşuzdur. Bu virüsünciğerlere inmesiyle birlikte saturasyon değerinin düştüğünü öğrendim.Saturasyon değerine sık sık bakılması gerekirmiş. Fakat dışarıda satılan ateşölçüm cihazı, tansiyon ölçüm cihazı gibi saturasyon ölçüm cihazlarının da teminedildiğini kimseden duymamıştım. O yüzden gerekli bilgilendirmeleri yapmayan İlSağlık Müdürlüğü ile ilgili sosyal medya hesabımdan paylaşımda bulundum. Bunuyapmamdaki en önemli etken bu zor ve sıkıntılı günlerde hastalarımıza dahafazla bilgi verilmesi olmuştur. Bugün sembolik olarak merkezde bulunan 48mahalle muhtarımıza 1 er adet saturasyon cihazı verdik. Halkımızın en çokdiyalog içinde bulunduğu Muhtarlarımız olduğunu düşünerek Bu cihazı alabilecekdurumda olmayan hemşerilerimiz mahalle muhtarlarımızla iletişime geçerekonlardan isteyebilmeleri için her muhtarımıza teslim ettik.  Başta belediyemiz, yardım dernekleri ve ilsağlık müdürlüğüne çağrıda bulunmak istiyorum. Yardım paketleri elbette çokönemli ama bu şehre 3.000 cihaz alınmış olsa herkes kendi saturasyon değerinibilerek hareket edecek. Değerler tamamen düşmeden oksijen tedavisi başlamışolacak. En azından bu cihazla hastalığın ağırlaştığı ile ilgili önfikiroluşacak. Yoğun bakım ve entübeli hastalar bölümünde yatan hastalarımızındaölçüm yapmaları sonucu servislerde tedavi görmeleriyle hem hastalarımızın hemdehastane çalışanlarımızın yüklerinin hafifleteceği kanısındayım.” Haber: ArmağanŞEN – AKSARAY SON DAKİKA

Reklam

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon