Reklam
Reklam
AJANS AHA AJANS AHA AJANS AHA

İl Hıfzıssıhha Kararlarına Gülüyorum

Armağan ŞEN

Armağan ŞEN

11.08.2020 / 19:13
  • 11.08.2020 / 19:13
  • 6274 KEZ OKUNDU

Küresel Corona Virüs Salgını sonrasında dank eden Aksaray İl Hıfzıssıhha geçtiğimiz hafta sonu aldığı Kararlar ile Corona Virüsüne karşı Aksaray'da önlem alma çabasına girdi.

Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları sonrasında birçok medya mecralarında, sosyal medyada ve yurttaşların göreceği alanlarda "Maske Takma Zorunluluğu" yayınlanmaya başlandı. Hatta Aksaray Belediyesi anons yöntemi ile günde en az 5 defa olmak üzere sürekli hatırlatma anonsları yapılmaya başladı.
Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları sonrasında Aksaray sınırlarında "Maske Takma Zorunluluğu Getirildi." Birçok yurttaş bu konuda duyarlı olurken, bazı kesim ise takmamakta inat. Her iki düşünceye de saygı duyarım. Kimileri Maske Takarak korunduğu düşüncesinde, kimileri ise Maske Takmanın Korunmaya önlem olmadığı düşüncesinde.

Sağlıkçılar tarafından yapılan açıklamalarda da "Maske Takmak" Sizi değil, karşınızdakini CORONA VİRÜSÜNDEN korumak içindir. Bu nedenle de ben de maske takmanın anlamsız olduğunu düşünenlerdenim. 

Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararları dahilinde maske takmayan yurttaşlara cezai işlem uygulanacağını ifade ederken, hukukta ise bu cezai işlemin geri döndüğü Adana'da yaşanan Emsal Karar ile ortada. Maske Takarsınız, Takmazsınız ben burasına takılı kalmıyorum. Takmazsanız, bazı hukukçuların iddialarına ve Adana'daki Emsal Karar ile 15 gün sonra iptal olabilme olasılığı yüksek olan cezai işlem uygulanır. Bu cezai işlem iptal olur ya da olmaz o konuda da diyeceğim yok.

Lakin; Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarının 2'incisi insanı güldürüyor. Adeta dalga geçercesine bir yasak daha var ki; o'na gelene kadar neler yok neler.

Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarının ikincisi şudur; "Asker Uğurlama Törenleri Yasaklanması..." Bir de Belediye tarafından anons edilmese de Aksaray Valiliği tarafından sosyal medyadan yapılan açıklamada "İlimiz genelinde taziye evlerinde, evlerde ve açık alanlarda taziye yapılması yasaklanmıştır."
 

Düşünüyorum da; Kurulun aldığı bu Karar sosyal mesafeden alsa gerek. Lakin Kurul üyelerine sormak istiyorum; "Eğer ki; Sosyal Mesafe ölçüsünü düşünerek Asker Uğurlama törenlerini iptal ettiyseniz, Taziyeleri yasakladıysanız ki bunun sebebi CORONA VİRÜSÜ. 

Peki Düğünler neden yasak değil? Peki Cafeler neden açık? Peki Eğlence mekanları neden kapalı değil? 
Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulu üyelerine sormak isterim; üzüntü törenlerde aramızda olabileceğini iddia ettiğiniz CORONA, sevinçli durumlarda olmuyor mu?

Mesela Taziyelerde üzüntülenen CORONA yurttaştan yurttaşa bulaşırken, düğün törenlerinde CORONA virüsü kurtlarını mı döküyor. 

Yada CORONA şunu mu düşünüyor; "Ya bu insanlar eğlenceli, ben bunlara bulaşmayım... Şimdi benim kurtlarımı dökerler, benle halay sekerler, ya da benimle Damat Oyunu oynarlar mı diye düşünüyor?"

Beyler, bayanlar Aksaray İl Hıfzıssıhha Kurulunda bulunan büyükler mantıklı kararlar verin gözünüzü seveyim. Güldürmeyin kararlarınızla. Madem ki kalabalıkta bu CORONA insanlara daha çok bulaşıyor;

Eskiden; Asker Uğurlama törenlerinde, Taziyelerde olan kalabalık düğünlerde olmuyor mu? Geçen günlerde Vali Hamza Aydoğdu ile birlikte gezen ekip mesela gezdiğiniz eğlence yerleri kalabalık değil miydi? 

Cafelerde insanlar yanyana otururken, düğünlerde özellikle ev düğünlerinde hınca hınç olan kalabalıkta bulaşmayan Virüs, Cenaze taziyelerinde mi bulaşıyor...

Madem bir önlem alıyorsunuz, ya da almaya çalışıyorsunuz... O zaman tam anlamıyla alın.

Hadi Sosyal Mesafe diyorsunuz ya; Kafeleri Kapatın, Düğünleri İptal edin....

Yapamazsınız. Çünkü bunlar ekonomiye can veriyor. Allah aşkına yapmayın  ve güldürneyin kendinize.... 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı